کد خبر: ١٨٣٣٧   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/12/09-١٧:٥٦

نایب رئیس اول مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از شواهدی مبنی بر وجود کرونای جهش یافته ایرانی خبر داد.

 

به گزارش آبادان خبر، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، با ابراز تأسف از وضعیت قرمز در استان خوزستان اظهار داشت: حجم ابتلائات در استان خوزستان بالا است و نزدیک به نیمی از فوتی‌ها برای این استان است. درحالی‌که اگر خوزستان کنترل می‌شد تعداد فوتی‌ها به ۴۰ نفر کاهش پیدا می‌کرد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از وجود کرونای جهش‌یافته در داخل کشور با عنوان «کرونای ایرانی» خبر داد و گفت: علاوه بر موتاسیون‌های (جهش ژنتیکی) آفریقایی و انگلیسی و کالیفرنیایی، باید کرونای جهش یافته ایرانی را هم اضافه کرد؛ البته هنوز کاملا تائید نشده ولی شواهدی از آن در قزوین و آن نواحی هست.

وی درباره تصمیم‌گیری در مورد نحوه سفرها در ایام تعطیلات نوروزی نیز اظهار داشت: در این جلسه، در خصوص موضوع مسافرت‌ها و محدودیت‌ها مباحثی مطرح شد که مسافرت چگونه باشد و کدام شهرها آزاد و کدام شهرها آزاد نباشند و کجاها تراکم وجود دارد و یا ندارد؟ که قرار شد قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا بر روی این موضوع کار کند.

قاضی‌زاده هاشمی بحث واکسیناسیون را از دیگر مباحث مطرح‌شده در این جلسه بیان کرد و گفت: پرستاران باید در اولویت واکسیناسیون باشند. به‌خصوص بعضی از این پرستاران که باردار هستند بیشتر درخطرند و آن‌هایی که با بیماران کرونایی به‌طور مستقیم در ارتباط‌ هستند باید در اولویت باشند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کرد: واکسن‌ها قسمت به قسمت وارد می‌شود و به همین ترتیب طبق دستورالعملی که ذکرشده واکسیناسیون انجام خواهد شد.

منبع:ایسنا

 

 

علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد وضعیت کرونایی استان‌های مختلف کشور، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱ شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز هستند، ۳۲ شهر نارنجی، ۲۵۱ شهر زرد و ۱۵۴ شهر نیز آبی هستند.

وی با اشاره به اینکه امروز ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم چینی وارد کشور می‌شود افزود: همچنین تاریخ ورود ۴.۲ میلیون دوز واکسن کوواکس طی امروز یا فردا مشخص می‌شود.

رئیسی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم تا پایان فروردین ۱۴۰۰، واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از گروه‌های پرخطر را به پایان برسانیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: علاوه بر بخش‌های قبلی که در مرحله نخست واکسیناسیون کرونا قرار داشتند، عوامل اورژانس بیمارستان‌ها نیز در این مرحله واکسیناسیون می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بیماری در دنیا وضعیت مطلوبی نیست گفت: تا کنون بیش از ۱۱۴ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شدند و بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز فوت کردند.

رئیسی با تاکید بر اینکه ۵۲۰ هزار فوتی ناشی از بیماری کرونا فقط در کشور آمریکا ثبت شده است، افزود: در انگلیس هم میزان مرگ و میر بالایی دارد و انگلیس در اروپا تقریباً رتبه اول را دارد همچنین محدودیت‌های شدیدی در کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس در حال اجراست و این ویروس جهش یافته که از انگلیس شروع شده همه اروپا را درگیر کرده و در انگلیس هم می‌توان گفت که جایگزین ویروس ووهان شده است. این در حالی است که سیستم بهداشت و درمان انگلیس و سیستم سلامت آلمان بسیار قوی هستند اما در مقابل این ویروس به زانو در آمدند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص بیماری کرونا در خوزستان و چهارمحال و بختیاری گفت: در سطح کشور گرچه روند بیماری یک وضعیت تقریباً با ثباتی است اما استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری از استان‌هایی هستند که بیماری در آنها افزایش یافته به خصوص خوزستان که در اهواز و آبادان و برخی شهرهای دیگر که گردش ویروس جهش یافته بالاست.

رئیسی ادامه داد: میزان رعایت پروتکل‌ها در دزفول و شادگان بهتر از قبل شده است و به نظر می‌رسد روند افزایشی بیمار تا حدودی در حال کنترل است.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۱۲ هزار تست فقط در خوزستان انجام می‌شود گفت: همچنین در کشور نیز بالای ۱۰۰ هزار تست در روز انجام می‌شود که این روند می‌تواند در تشخیص زودرس بیماران و اطرافیان آنها کمک کننده باشد.

رئیسی از مردم درخواست کرد طی چند هفته باقی مانده پروتکل‌ها را رعایت کنید تا نوروز آرامی داشته باشیم.

به گفته وی، ماهیت ویروس کرونا طوری است که خیلی قابل پیش بینی نیست و به محض عدم رعایت، موجی از بیماری می‌تواند شهر، استان و کشور را در برگیرد. ویروس جهش یافته انگلیسی هم که به شدت قدرت سرایت بالایی دارد.

رئیسی درباره کنترل مرزهای کشور نیز تاکید کرد: در ارتباط با کنترل مرزها در ستاد بحث شد و قرار شد نیروهای جمعیت هلال احمر برای مراقبت مرزی به کمک نیروهای بهداشت بیایند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در حال حاضر مرزهای غربی کشور بسته شده و به شدت هم کنترل می‌شوند، افزود: امیدواریم بتوانیم مرز هوایی و زمینی و آبی را به دقت کنترل کنیم.

منبع:مهر

 

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: