پست الکترونیک چهارشنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٧
اخبار > نمایش‎های روز اول جشنواره تئاتر خوزستان نقد و بررسی شد


  چاپ        ارسال به دوست

خوزستان
خوزستان

نمایش‎های روز اول جشنواره تئاتر خوزستان نقد و بررسی شد

  

 

به گزارش آبادان نیوز،در اولین جلسه نقد و بررسی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان سه نمایش «امپرسیون جیغ بنفش»، «درخت سیب گناهکار نیست» و «دی و بهمن شصت هزار و پنج به روایت باد سخت» بامداد امروز (پنج‎شنبه، 8 شهریور 96) مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت. 
  
در بخش اول، نمایش «امپرسیون جیغ بنفش» به کارگردانی حمزه حمید از شهرستان امیدیه توسط سعید آلبوعبادی و سیاوش طیب‎طاهر مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت. 
  
در این بخش سعید آلبوعبادی مدیر جلسات نقد و بررسی در خصوص دلایل انتخاب متن و دغدغه‎های کارگردان در خصوص ضرورت انتخاب این متن باتوجه به عدم تطابق فضای نمایشنامه با بوم و فضای خوزستان و امیدیه نکاتی را مطرح کرد و گفت: بهتر بود کارگردان اثر با توجه به دغدغه‎ها و مسایل پیرامون و بوم خود اثری را انتخاب می کرد تا ارتباط مخاطب خوزستانی با اثر بسیار بیشتر و بهتر انجام می‎گرفت. 
  
در ادامه جلسه دکتر سیاوش طیب‌طاهر نیز بیان کرد: باتوجه به انتخاب این نمایشنامه و همچنین انتخاب شیوه اجرایی اثر توسط کارگردان، جنس بازی بازیگران با جنس طراحی و کارگردانی اثر همخوانی نداشت. 
  
در بخش دوم، نمایش «درخت سیب گناهکار نیست» به کارگردانی امیر زبیدی از بندرامام خمینی (ره مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت. 
  
در این بخش سعید آلبوعبادی در مورد بازی بازیگران گفت: با توجه به فضای پلاتوی اجرا، بازی بازیگران شامل حس، بیان و حرکات به اندازه و متناسب با فضای پلاتو بود. اما در مورد نمایشنامه و وجود دغدغه متن که جنگ و زندگی افراد آن دوران است، این موضوع با دوران کنونی و مخاطب جوان امروزی مناسبتی ندارد. 
  
امیر زبیدی کارگردان اثر نیز عنوان کرد: ما همیشه درگیر جنگ بوده و هستیم و این نمایشنامه یکسری وجوه که برای یک شخص اتفاق افتاده را روایت می کند. ما در متن مونولوگ‎های زیادی داشتیم که آن‎ها را تبدیل به دیالوگ کردیم تا از یکنواختی و سکون خارج کنیم. 
  
در بخش سوم نمایش «دی‎وبهمن شصت‎هزار و پنج به روایت باد سخت» به نویسندگی و کارگردانی سیاوش عالی‎پور از شهرستان اهواز توسط سعید آلبوعبادی و عبدالرضا سواعدی مورد تحلیل و نقد و بررسی قرار گرفت. 
  
در ایتدای این بخش سعید آلبوعبادی از نویسنده اثر خواست که خط داستان را به صورت خلاصه شرح دهد که عالیپور گفت: نمایشنامه خوانشی دارد بر زندگی چند سرباز زمان گذشته. 
  
در ادامه عبدالرضا سواعدی در خصوص نمایشنامه گفت: نمایشنامه یک ایده بسیار خوب را در خود دارد ولی به نظرم هنوز برخی نکات را کم دارد که با چند بازنویسی می‎تواند به فرم بسیار خوبی دست پیدا کند. 
  
سعید آلوعبادی نیز تصریح کرد: در نمایشنامه اجزا و کلیت درست در کنار هم قرار نمی گیرند. در این نمایشنامه و در دیالوگ‎نویسی بازی با الفاظ و واژه‎سازی بسیار زیاد است و در متن بسیار زیادگویی داریم که می‎شد این موارد را بسیار کم کرد. 
  
سیاوش عالیپور در ادامه گفت: دغدغه‎های داستان‎نویسی که من از قبل دارم و دغدغه‎های حال حاضرم در نمایشنامه‎نویسی و در حقیقت سفر از داستان‎نویسی به نمایشنامه‎نویسی مرا مجبور به این شیوه از پردازش و شیوه نگارش کرده است و به نظر من، درام در حقیقت شبیه یک لکه خون است که بر روی یک پارچه سفید افتاده است و هر چه بخواهیم تمیزش کنیم این لکه بزرگ و بزرگ‎تر می‎شود. 
  
نویسنده و کارگردان این اثر افزود: فکر کردم که نگاه به جنگ این هزاره بسیار عوض شده است و ایده‎های متن در این شرایط به سراغ من آمدند. 
  
عبدالرضا سواعدی نیز در پایان اظهار کرد: سیاوش عالیپور در این اثر به هیچ‎وجه نمی‎خواهد قصه تعریف کند و انسان‎های نمایش خود را را از زمانه‎های مختلف بسیار خوب در کنار هم قرار می‎دهد. 
  
جلسات نقد و بررسی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان به مدیریت سعید آلبوعبادی هر شب ساعت 23 در محل اسکان گروه‎های نمایشی ویژه سه نمایش اجرا شده در همان روز برگزار می‎شود. 
  
بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان خوزستان از تاریخ 8 الی 11 شهریورماه 1396 به دبیری ناصر چنانی در شهرستان اهواز در حال برگزاری است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خوزستان،خبرخوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،جشنواره تئاتر خوزستان


١١:٤٧ - 1396/06/10    /    شماره : ٦٤٣٤    /    تعداد نمایش : ٦٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج